Які гарантії є у вкладників кредитних спілок?

22.02.2012

Вклади в кредитних спілках характеризуються найбільшим ступенем ризику в порівнянні з вкладами в банках. У першу чергу тому, що вклади в КС поки не гарантуються державою. Хоча така ініціатива існує. 8 жовтня 2008 року у Верховній Раді був зареєстрований законопроект «Про фонд гарантування вкладів членів кредитних спілок». Відповідно до законопроекту, участь в цьому фонді кредитних спілок, що мають ліцензію на залучення вкладів членів кредитних спілок на депозитні рахунки, є обов’язковою.

Передбачалося, що вкладники неплатоспроможної КС зможуть отримати свій вклад, включаючи відсотки по ньому, але в розмірі не перевищує 50 000 грн. Тільки от у тексті законопроекту на сайті ВР стоїть сума в 5000 грн. Сподіваємося, депутати вчасно звернуть увагу на відсутній нуль, і механічна помилка не буде дорого коштувати вкладникам. Однак, коли законопроект буде розглянутий, беручи до уваги ситуацію в ВР сьогодні і те, що для початкового фінансування Фонду потрібно виділити з бюджету 50 млн. гривень, залишається невідомим. Подальше фінансування буде здійснюватися за рахунок внесків самих кредитних спілок-учасників.

До початку функціонування Фонду буде діяти Програма компенсації витрат вкладників (ПКЗВ), створена Національною асоціацією кредитних спілок України («НАКСУ»). Участь у цій Програмі є добровільною, і її фонд формується, в основному, за рахунок внесків кредитних спілок-учасників та частини резервного капіталу самого НАКСУ. Максимальний розмір відшкодування для вкладників кредитного союзу-учасника Програми становить 25 000 грн. і не покриває відсотків, нарахованих на депозитний вклад.

Добровільна участь означає, що КС сама вирішує ставати учасником Програми чи ні, тим більше, що для цього необхідно сплатити вступний внесок і далі виплачувати регулярні. Про те, чи є КС членом краще дізнаватися заздалегідь, при вступі до неї. Також з повним переліком учасників Програми можна ознайомитися в НАКСУ (наприклад, на сайті www.unacsu.org.ua). Положення про членство в ПКЗВ також на сайті.

Вся ця інформація доступна. Якщо у КС-члена Програми виникають фінансові труднощі, призначається Антикризовий комісар Програми компенсації. У разі, якщо власних коштів у КС дійсно недостатньо для того, щоб виконати свої зобов’язання за депозитними вкладами, вони покриваються за рахунок фонду ПКЗВ.

Деякі «союзники» кивають на якийсь стабілізаційний фонд, який нібито покликаний проводити виплати постраждалим вкладникам. Проста перевірка фактів показала: фонд такий дійсно існує (його створило одне з найбільших об’єднань кредитних спілок), але мета його – зовсім не гарантування вкладів. Він створений для підтримки кредитних спілок, які зазнають труднощів, а гроші з нього даються в надії на те, що проблемна спілка відновить нормальну діяльність. Тобто, якщо кредитна спілка «померла» різко, і їй не встигли надати допомогу з цього фонду, постраждалі вкладники не отримають з цього стабфонду ні копійки!

Схожі публікації:

Залишити коментар