Як розвинути звичку заощаджувати?

09.03.2012
Опубліковано в рубриці КОРИСНЕ

Навіщо розвивати звичку до економії грошей?

Яка користь від звички економити гроші:

- Ви зможете легко накопичувати на великі покупки, про які нині тільки мрієте і думаєте, що вони для вас недоступні. До таких покупок я, в залежності від вас і ваших доходів, відношу нерухомість, платну освіту і медицину, відпочинок за кордоном, автомобіль і т.д.

- Вам завжди буде вистачати грошей до заробітної плати, а також буде якийсь резерв на несподівані витрати. Адже це дуже неприємно, коли грошей не вистачає до зарплати і доводиться постійно позичати у когось.

- Якщо у вас є бажання, то ви зможете розпочати свій шлях до фінансової свободи, тобто до такого стану справ, коли доходи від інвестицій складають істотну добавку до заробітної плати і ви навіть зможете як-то (або добре) жити на ці кошти. Звичайно, для вирішення цього завдання недостатньо тільки однієї звички економити гроші. Потрібно так само вчитися інвестувати і вкрай бажано більше заробляти, збільшувати свій дохід. Але звичка до економії, особливо на початковому етапі, тут є ключовою.

- Якщо ви можете економити і у вас постійно є гроші, то це часто може позбавити вас від 30% (а то й більше) сімейних сварок, що не так уже й мало.

Складіть свій власний список причин, через які звичка до економії грошей на вашу думку буде для вас корисною. Періодично перечитуйте цей список.

А тепер безпосередньо про те, як вчитися заощаджувати? Тут же про те, чому іноді ця звичка не дуже просто прищеплюється.

По-перше, приділіть для розвитку звички економити гроші, як мінімум, кілька місяців. І тільки потім переходьте в підтримуючий режим.

Іноді чую твердження про те, що якусь звичку можна розвинути за 1 місяць або навіть менше. Це тільки частково вірно, а в іншому – невірно. За місяць звичка економити вже в якійсь мірі, звичайно, може сформуватися. Але нам потрібно, щоб звичка економії не тільки сформувалася, але розвинулася і закріпилася. А для цього кількох тижнів явно недостатньо.

Недостатньо кількох тижнів для того, щоб сформувати нову звичку. Запишіть це де-небудь і обміркуйте перед тим, як почнете її виробляти. Через кілька тижнів тільки здається, що звичка економити вироблена, що ви вже впоралися зі звичкою до необдуманого витрачання грошей. Насправді цього ще немає.

Даний самообман призводить до того, що ви перестаєте приділяти розвитку звички економити гроші свій щоденний час і увагу. Який буде результат, передбачити не складно. Через якийсь час старі звички беруть своє, і до того ж ви втрачаєте впевненість у своїх силах. Вам вже буде здаватися, що все це марно, що виробити звичку до економії для вас неможливо, що це тільки для обраних з величезною силою волі і ще якось.

Насправді немає нічого далі від істини. Практично будь-яка людина може навчитися економити, але для цього потрібно більше ніж кілька тижнів. Для цього потрібно декілька місяців і бажано слідувати хоч якоюсь перевіреною методикою.

Разом, потрібно виділити на формування цієї навички приблизно 3-4 місяці. За цей час навик може сформуватися і закріпитися.

По-друге, починайте з самої звички, а не з суми економії.

Якщо коротко, то особливо в перший час не потрібно зосереджуватися на сумі економії, принаймні, не дуже зосереджуйтесь.

Тобто, наприклад, якщо ви вважаєте, що дуже корисно відкладати 30% від доходу, то це ще не означає, що потрібно саме цю суму відразу намагатися відкладати і засмучуватися з приводу того, що це не виходить. У перший час потрібно приділяти основну увагу звичкам споживання, а вже вони повинні давати ті суми, які ви змогли б відкласти. Саме звички споживання – це причини з яких складається економія грошей, а сама сума економії – це результат дії цих звичок. Починати треба не з акценту на результаті, а з причин.

Економія і відкладання грошей, як і будь-який новий навик, складні для психіки людини в перший час. Звичайно, можна силою волі натиснути на себе і змусити себе заощаджувати. Але тільки на якийсь час. Потім ви практично обов’язково зірветеся. Тому потрібно тримати в голові суму економії, але у випадку, якщо ви не змогли стільки відкласти, то в цьому нічого страшного немає. Головне – це робота зі звичками споживання.

Наприклад, звичка споживання – на тижні купувати якісь речі або щодня заходити в кафе, випивати чашку кави, з’їдати бутерброд, а іноді і ще що-небудь. Тепер якщо ви хочете почати збирати, то починайте не з накопичення, а з припинення звички щодня ходити по кафе (або на будь-які інші звички нерозумно витрачати гроші). Якщо ви зможете цю звичку споживання пропрацювати, то накопичення грошей буде відбуватися легко і без якихось надмірних зусиль. Якщо ж намагатися економити, не пропрацювавши звички споживання, то все буде проходити з величезними зусиллями, і ви рано чи пізно зірветеся.

По-третє, заохочуйте себе за свої успіхи і не дуже лайте за те, що ви зірвалися.

Візьмемо знову наш приклад зі звичкою щодня ходити в кафе. Якщо ви перестали ходити в кафе, то дуже велика вірогідність, що у вас буде виникати якийсь дискомфорт, і протримавшись пару днів або трохи більше, ви все одно підете в кафе.

Не потрібно лаяти себе за таку поведінку, оскільки вона абсолютно природна. Дуже мало людей, які з одного свого рішення взяли і кинули якусь шкідливу для життя звичку. Я, наприклад, тільки читав про таких, хто взяв і кинув з одного разу палити, перевитрачати засоби і т.д.

Тому періодичні зриви абсолютно природні. Я б сказав, що вони корисні, так як психіка звикає до відмови від чогось, нехай навіть на короткий час. Не потрібно лаяти себе за зриви. Не треба й використовувати зриви для того, щоб перестати виробляти звичку. Я не закликаю вас радіти зривам, але ставтеся до них спокійно.

Цінні самі зусилля, які ви доклали для того, щоб утриматися у нашому прикладі від звички ходити по кафе. Навіть якщо ви протрималися один день, потім сходили в кафе, а потім ще один день протрималися, то це нехай маленька, але перемога і крок на шляху до вироблення нової корисної звички для життя.

Відповідно і навпаки. Не потрібно чекати від себе великих досягнень для того, щоб знайти привід похвалити себе. Один день ви утрималися від кафе і це вже привід для того, щоб себе похвалити. (Похвалити усно, а не сходити в кафе з цього приводу звичайно).

Я кілька разів у своєму житті міняв свої звички на інші, тобто відмовлявся від звичок, які, здавалося б, щільно увійшли в моє життя.

Жодного разу не було, щоб я зміг відмовитися від звички за один раз, не важливо, чи це звичка до нерозумних покупок або будь-яка інша. Завжди спочатку були зриви. Але ці зриви спочатку були часті, потім рідше й рідше. Десь через рік або навіть менше я взагалі забував, що така звичка у мене колись була і необхідно стримуватися.

По-четверте, необхідно постійно докладати зусилля.

Ще один важливий принцип. Необхідно постійно, без перерв, докладати зусилля. Тобто сьогодні, завтра, післязавтра і т.д., без пропусків взагалі або, принаймні, без тривалих пропусків.

Це одне з найважливіших правил у виробленні нової звички або у відмові від старої. Так, зриви практично неминучі. Так, в перший час не видно ніяких результатів і просування абсолютно непомітно. Та, здається, що все марно. Іноді здається, що можна пропустити вихідні чи свята і т.д.

І якщо я пропоную вам дуже м’яко і доброзичливо ставитися до себе, коли незважаючи на прикладені зусилля ви зриваєтеся або тоді, коли результати ваших зусиль зовсім непомітні, то до того, щоб пропускати дні для вироблення звички, потрібно бути до себе трохи жорсткішим.

Пропуски знижують ефективність ваших занять в рази, якщо не в десятки разів. Наприклад, якщо ви сьогодні завчили якийсь матеріал і не повторювали, то ви його повністю можете забути через пару тижнів. Якщо ж ви його коротко повторили на наступний день, то ви можете частково його пам’ятати декілька років. Різниця величезна.

Так само і тут. Якщо ви щодня докладаєте якісь зусилля, то ці ваші зусилля складаються, і в якийсь момент ви побачите всю суму ваших зусиль і порадієте результату.

Однак якщо ви сьогодні виробляєте звичку до економії, потім пару днів пропуску і знову виробляєте, то ваші зусилля, які ви доклали в перший день вже пішли в пісок і повністю розчинилися. Ніякого підсумовування зусиль відбуватися не буде або, принаймні, воно буде набагато менше, ніж при щоденних заняттях.

І якщо при щоденних заняттях ви рано чи пізно відчуєте ефект, то при періодичних ніякого ефекту не буде. А це в свою чергу, рано чи пізно, призведе до того, що ви кинете виробляти звичку до економії.

Тому займайтеся щодня, без пропусків і результати будуть.

По-п’яте, записуйте вироблені звички поведінки на листок і щодня перечитуйте.

Дуже хороший інструмент для формування будь-якої корисної звички і головне, дуже простий. Потрібно всього записати на листок паперу перелік з 2-4 вироблюваних звичок і раз на день перечитувати. Дуже просто.

Але й тут є одна тонкість, яка іноді зводить ефективність цього інструменту до нуля або, принаймні, значно знижує.

Чому люди часто перестають читати списки завдань, складати плани і т.д. Тому що ці плани, цілі, завдання тиснуть на них. Адже людина планує одне, але потім протягом дня цього не робить. Те, що він не зробив, тисне на людину і псує йому настрій. Через це людина кидає складати списки, плани і т.д.

Але призначення списків і планів не в тому, щоб робити щось з цього списку сьогодні або завтра. Воно в тому, щоб нагадати вашій підсвідомості про ваші цілі. Іншими словами призначення цих списків у вселенні, а не в тому, щоб силою волі сьогодні робити.

Тому якщо ви пишете список, що складається з, скажімо, таких пунктів як «Припинити ходити в кафе» і т.д., то коли ви читаєте цей пункт, не потрібно напружуватися всередині себе, не потрібно відчувати провину за те, що сьогодні ви сходили в кафе. Цей список не для вашої свідомості, він для підсвідомості. Просто читайте щодня список так, як ніби він складений не для вас, а для іншої людини. Рано чи пізно, але до підсвідомості дійдуть ці ваші побажання (зазвичай кілька тижнів) і вам стане набагато простіше дотримуватися нової звички.

У цій статті я запропонував вам п’ять прийомів для вироблення звички до економії грошей. Якщо ви будете користуватися цими прийомами та порадами, то значно полегшите собі життя. Природно, одними цими порадами не обмежуйтеся.

Виробіть в собі звичку до економії і ви значно зміните своє життя на краще, принаймні те, що відноситься до грошей. Я бажаю вам успіхів на цьому шляху.

Читайте на cайті:

Залишити коментар