Втеча від девальвації обіцяє збитки

29.11.2012

девальвація гривні

Девальваційні очікування населення, які загострилися до межі, вилилися в масову конвертацію гривневих внесків. Обивателі переводять їх у “тверду” валюту. Вони забирають з банків гривню, активно скуповують “зелені”, і тут же вкладають їх на депозитні рахунки. “Незважаючи на те, що вартість гривневих ресурсів сьогодні дуже висока (ставки за депозитами в деяких банках досягають 26% річних), темпи залучення депозитів в національній валюті знизилися. Зате валютні вклади банки залучають активно”, – констатує заступник голови правління “Банку Національний кредит “Людмила Міщук. За даними НБУ, залишки депозитів у нацвалюті у вересні впали на 1,4% – 2,44 млрд.грн. Вклади у ВКВ за цей же час підросли на 2,9% або 4,76 млрд.грн. Частина купленої валюти осідає під “матрацами” обивателів. Згідно інформації центробанку, чистий обсяг валюти, придбаної населенням у вересні, становив $ 1,8 млрд. З них у банки потрапило тільки $ 611 млн.

Банкіри запевняють, що конвертуючи гривневі вклади, громадяни майже напевно вганяють себе в збитки. Прибутковість по депозитах в нацвалюті зараз перебуває у рекордної позначки в 23-25% річних. Це з лихвою дозволяє компенсувати можливе ослаблення курсу гривні. Ставки по валютних внесках в два – два з половиною рази нижчі – 8-10%. Тому навіть при просіданні курсу нацвалюти, вони будуть залишатися менш вигідними. “Існуюча прибутковість по гривневих депозитах дозволяє компенсувати зміну курсу до 9-9,5 грн / $”, – запевняє керівник департаменту розвитку продуктів роздрібного бізнесу ПУМБ Максим Мироненко.

При перекладі внеску з однієї валюти в іншу в найменш вигідної ситуації виявляться клієнти, достроково розірвали гривневий договір. “Якщо клієнт розриває свій депозит в національній валюті достроково, відбувається перерахунок відсотків за вкладом на умовах, які прописані в договорі”, – пояснює начальник управління розвитку продуктів ПАТ “Банк Кіпру” Ганна Макаренко. Як правило, в таких випадках банки взагалі не виплачують відсотки, або нараховують їх за мінімальною ставкою (0,1-1%).

При незначних коливаннях курсу конвертація депозиту у ВКВ майже напевно буде чревата втратою частини доходу. “Якщо 25 тис. грн розмістити на гривневий депозит під ставку 19% річних, то через рік сума заощаджень виросте до 29 750 грн. Їх можна буде поміняти на $ 3585 (якщо курс знизиться до 8,3 грн. / $). Якщо зараз конвертувати гривню у валюту (за курсом 8,18 грн. / $), то клієнт отримає суму $ 3055. При розміщенні валютного депозиту на 12 місяців, загальна сума (з урахуванням ставки 8%) складе $ 3299. Разом клієнт отримає збиток $ 285. Якщо ж узяти ставку депозиту 25%, яку сьогодні пропонують багато банків, то сума втрат буде ще більше”, – підраховує президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. Правда, якщо через рік курс гривні просяде до 9 грн. / $, Вигоди будуть уже не настільки очевидні. Отримані 29750 грн. вкладник зможе конвертувати в $ 3305. Тобто підсумкова сума в доларах буде приблизно однаковою при розміщенні валютного і гривневого депозитів. Якщо ж курс нацвалюти до осені наступного року обрушиться до 10 грн. / $, То гривневий вклад і зовсім обернеться збитками. При такому курсі отримані через рік 29 750 грн. (Разом з відсотками, нарахованими за ставкою 19% річних) будуть еквівалентні всього $ 2975. Це означає, що розмістивши замість доларів гривню, вкладник отримає збиток $ 324.

Втім, останній сценарій фінансисти вважають малоймовірним. Вони нагадують, що згідно з вимогами МВФ, НБУ повинен ввести гнучкий курс. А це аж ніяк не рівнозначно неконтрольованому обвалу гривні. “У 2013 році, швидше за все, буде введено” валютний коридор “в діапазоні 8,1-8,4 грн / $. Це означає, що якщо на поточний момент відкрити вклад у валюті на 12 місяців, то в кінці 2013 року, навіть при курсі 8,4 грн. / $ вкладник втратить дохід в розмірі 7%, в порівнянні з тим, що він міг отримати за гривневим депозитом”, – переконаний Олександр Охріменко.

Читайте на cайті:

Залишити коментар