Власники депозитів диктують умови

18.10.2012
Опубліковано в рубриці БАНКИ, ОГЛЯДИ

депозитний ринок

Депозитний ринок у другому кварталі не йшов на літні канікули. Замість того щоб зафіксувати або навіть опустити ставки, банкіри розгорнули розпачливу боротьбу за кожного вкладника, наввипередки підвищуючи відсотки по вкладеннях населення і компаній.

Її підсумком стала рекордна в цьому році прибутковість по гривневих депозитах – 26% річних. І це ще не межа. До середини осені фінансисти обіцяють підняти ставки ще на 2-4% річних і гарантують небачену лояльність: пільгові умови по достроковому розірванню вкладу та зняття обмежень по поповненню депозитів.

Процентна істерія

Якщо за перший квартал 2012 р. середній розмір ставок по гривневих депозитах фізосіб виріс лише на 0,75%, то за другий – відразу 1,2% річних (до 17,48% річних). Максимальні ж ставки підскочили відразу на 2,5-3% річних (до 26% річних). Як водиться, найактивніше відсотки завищували невеликі фінустанови: вкластися під 26% річних пропонував Євробанк, під 25% – Платинум Банк, Авант Банк, “Траст”, “Фінансова ініціатива” і “Таврика”.

Фінустанови з ТОП-20 воліли не переплачувати, аби Альфа-Банк залучав вклади під 24% річних. Зазвичай працювала звична аксіома: чим активніше банк надає дорогі роздрібні кредити під 60-80% річних, тим вищі відсотки він здатний запропонувати своїм вкладникам. Найчастіше підвищені ставки виставлялися за вкладами на три-шість місяців, вкрай рідко – при вкладеннях на 12 місяців.

Не менш щедрі банкіри були і по відношенню до корпоративних вкладників. Ставки по гривневих депозитах юросіб строком до одного місяця виросли відразу на 3,5-4% (до 21-22% річних), а за вкладами до запитання – на 2,8-3% (до 16% річних). Причому такі розцінки лише на перший погляд здаються надзвичайними і нерентабельними. В умовах ресурсного дефіциту ставки за короткостроковими кредитами overnight на міжбанківському ринку цього літа коливалися в межах 25-33%. Так що фінансистам удавалося без особливих труднощів відбити високі відсотки за короткими депозитами.

Якщо за гривневими депозитами банкіри шикувалися в черги, то валютні цікавили небагатьох. Тому ні для населення, ні для корпорацій ставки за вкладами у євро і доларах впродовж квітня-серпня практично не змінювалися – 5 та 7% річних (при розміщеннях на 12 місяців) відповідно. Банки, які не мають у своїх портфелях позичальників-експортерів, які потребують валютних кредитів, навіть зменшували прибутковість до 3-6% річних, що аж ніяк не знизило інтересу вкладників до валюти.

“Хоча ми і не влаштовували спеціальних акцій і не змінювали ставки по вкладах у ВКВ, найбільшим попитом у наших клієнтів-фізосіб цього літа користувалися саме валютні депозити. Помітно рідше вони відкривали гривневі вклади”, – розповіла заступник голови правління Ощадбанку Росії Ірина Князєва.

Гроші не понесли

Єдина причина різкого підвищення ставок по гривневих депозитах – гостра нестача ресурсів у банківській системі. До початку другого кварталу фінансисти підготувалися погано: якщо за січень-березень 2011 гривневий депозитний портфель 176 вітчизняних банків (вклади населення і юросіб) виріс відразу на 4,9%, то за перші три місяці 2012 р. лише на 2,7%.

З тріском провалилася і депозитна кампанія квітня-червня 2012 р.: загальний гривневий портфель вкладів банківської системи зріс лише на 1,9%, тоді як у минулому році за той же проміжок часу фінансисти збільшили його відразу на 7,3%.

Крихти, зібрані банкірами у другому кварталі, дісталися головним чином системним банкам та фінустановам, які пропонували клієнтам завищені відсотки. Лідером зі збільшення депозитного портфеля фізосіб у другому кварталі цього року став Приватбанк (з приростом в 2,25 млрд грн.), На другому місці опинився Ощадбанк (1,97 млрд грн.), Третьому – Дельта Банк (1,23 млрд грн.).

Найбільший же відтік коштів населення був зафіксований в Брокбізнесбанку (фізособи зняли 694 млн грн.), “Форумі” (490 млн грн.) І Промінвестбанку (145 млн грн.).

“Ми переорієнтувалися в бік більш активного залучення довгострокових вкладів (почали просувати дворічні продукти), ставки по яких нижче, ніж по тримісячних депозитах. І були готові до певного відтоку коштів”, – прокоментував ситуацію голова правління банку “Форум” Вадим Березовик.

“Фізособи сьогодні намагаються диверсифікувати свої заощадження: основну частину коштів несуть у великі банки, а залишився розміщують в невеликих фінустановах під високі відсотки”, – доповнив колегу начальник департаменту методології та розробки банківських продуктів Єврогазбанку Костянтин Кононенко.

Інакше виглядали переваги вкладників-юросіб. Лідерами по приросту депозитів підприємств у квітні-червні 2012 р. став УкрСиббанк (його рахунки поповнилися на 1,11 млрд грн.), На другому місці опинився VAB Банк (947 млн грн.), Третьому – Приватбанк (335 млн грн.). Виводили ж компанії кошти з Райффайзен Банку Аваль (обсяг депозитів скоротився на 1113000000 грн.) І банку “Надра” (на 1119000000 грн.).

Причому якщо симпатії вкладників-фізосіб базуються на власному виборі, то з корпораціями все складніше: зазвичай їх примушують переводити свої кошти на рахунки банків, які фінансують їх довгострокові кредитні проекти.

Політики розполохали гроші

Вкрай млявий приріст вкладів у банках сьогодні пояснюють кількома причинами, одна з яких – помітне зниження добробуту населення. Головний же фактор – це все-таки парламентські вибори в жовтні. З одного боку, фізособи бояться вкладатися у гривневі депозити, побоюючись девальвації нацвалюти.

З іншого – посилюється недовіра до банків: обивателі не впевнені у стійкості фінансової системи в тому випадку, якщо вибори в Раду переростуть в політичну кризу, як це було наприкінці 2004 р. Причому страхи такого роду панують не лише серед громадян із середнім достатком, але і в лавах VIP-вкладників. Неофіційно банкіри визнають тотальне закриття рахунків вкладниками з депозитами від 0,8-1 млн грн.

Якщо ще на початку року товстосумам вдавалося втримати в банку підвищенням ставок, то в останні місяці вони не піддаються ні на які вмовляння. Так що основним пріоритетом для банків у другому півріччі стане боротьба за середньостатистичного вкладника з вкладеннями від 5-10 тис. грн.

В першу чергу його постараються підкупити новим раундом підвищення відсотків. “Зростання ставок почалося у вересні і триватиме до початку зими: у цей період підвищується попит на кредити, і банки будуть мати потребу в ресурсах. Вважаю, восени середній розмір ставок за гривневими вкладами може вирости з 17,4 до 22-25% річних”, – зазначила в бесіді з начальник фінансового департаменту ВТБ Банку Ірина Туровцева.

При цьому очікується, що максимальні ставки за вкладами населення піднімуться з 25-26 до 28-30% річних. Незмінними, на думку фінансистів, залишаться прибутковості валютних депозитів. Причому як для фізичних, так і для підприємств. Корпоративним вкладникам обіцяють підвищувати ставки лише по гривні: з 21-22 до 24-25% річних за депозитами до одного місяця і з 16 до 17-18% за вкладами до запитання.

Щоб заспокоїти вкладників, фінансисти розширять їм можливості для конвертації заощаджень. “Активно стануть впроваджуватися мультивалютні вклади, що дозволяють оперативно конвертувати кошти у потрібну валюту без втрати відсотків”, – сказав Костянтин Кононенко.

Одночасно фізосіб будуть заманювати в банки прогресивною ставкою: прибутковість по таких депозитах тим вища, чим довше кошти знаходяться на рахунку. Продовжать балувати вкладників та преміальними відсотками. “У нашому банку при оформленні нового або переоформленні існуючого депозиту клієнт отримує додатково від 0,5 до 5% річних до базової ставки по вкладеннях в гривні і 0,25-2,5% по валюті”, – говорить начальник відділу активно-пасивних операцій ОТП Банку Світлана Вельш.

Набагато лояльнішими цієї осені стануть умови поповнення вкладів, а також їх дострокове розірвання.

 

Читайте на cайті:

Залишити коментар