Що робити, якщо кредитна спілка неплатоспроможна?

24.02.2012

Якщо керівництво кредитної спілки сховалося з грошима – йдіть до прокурора.

1. Якщо КС бере участь у Програмі компенсації вкладників, можна розраховувати на повернення вкладу, але в розмірі до 25 тис. гривень і без відсотків. Чи є КС учасником ПКЗВ, також можна дізнатися на сайті Національною асоціацією кредитних спілок України. Там же можна ознайомитись з Положенням про ПКЗВ.

2. Якщо вклад застрахований, слід звернутися в страхову компанію за виплатою страхового відшкодування. Але, можливий варіант, що в умовах договору страхування зазначено, що страхове відшкодування отримує КС як юрособа, а не його члени-вкладники як фізичні особи. В цьому випадку ви грошей не отримаєте.

Також має значення, що вказано в договорі в якості страхового випадку. Якщо це «фінансові втрати кредитної спілки», то страхова компанія може відмовитися виплачувати винагороду вкладникам, чиї гроші банально вкрали керівники КС.

3. Якщо вклад не застрахований і не гарантований, свої вимоги кредитори-вкладники зможуть заявити не раніше двох місяців з моменту публікації в пресі (офіційному друкованому органі Держфінпослуг) інформації про ліквідацію кредитної спілки. Ця публікація включає в себе дані про те, куди звертатися і в які терміни (але не раніше двох місяців з моменту публікації). Ліквідаційна комісія сама повинна робити все для того, щоб знайти кредиторів і оповістити їх письмово про те, що кредитна спілка припиняє свою діяльність.

У першу чергу задовольняються вимоги працівників кредитної спілки та членів ліквідаційної комісії, пов’язані з трудовими відносинами та вимоги про виплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, і лише потім – вимоги за вкладами на депозитних рахунках. На це можуть піти довгі місяці, а то й роки.

Адже ліквідаційна комісія буде намагатися знайти всіх боржників союзу і за рахунок цих коштів розрахуватися з кредиторами КС. Природно, є ймовірність, що коштів не вистачить на те, щоб розрахуватися з усіма боргами. Шанси більше у того, хто раніше всіх у звернеться до ліквідаційної комісії, в межах встановленого терміну.

4. Якщо керівництво кредитної спілки сховалося з грошима вкладника, вкладникам потрібно звертатися в прокуратору з тим, щоб їх визнали потерпілими, наймати адвоката і брати участь в процесі. У частині 1 ст. 1177 Цивільного кодексу говориться: «Майнова шкода, завдана майну фізичної особи внаслідок злочину, відшкодовується державою, якщо не встановлено особу, яка вчинила, або, якщо ця особа неплатиспроможна».

Схожі публікації:

Залишити коментар