Перерва в сезоні банківської щедрості

09.12.2013
Опубліковано в рубриці БАНКИ, ПРОГНОЗИ

банківські вклади чи пайові фондиПрибутковість депозитів повільно, але впевнено падає. І хоча це вже призвело до здешевлення кредитів, восени на українців чекає черговий підйом ставок.

Банки втомилися від цінової війни, і грудень минулого року став апогеєм гонки депозитних ставок. Вже в перший місяць 2013-го намітився поступовий спад прибутковості, який у лютому набув масовий характер. Ще два місяці тому максимальна прибутковість за гривневими вкладами досягала 30% річних. А зараз вона зупинена кордоном у 20-23%.

У середньому, за даними агентства Thomson Reuters, падіння ставок за гривневими вкладами фізосіб за два місяці склало 0,93 п. п. (до 18,45%). Найсильніше подешевшали тримісячні депозити – на 2,29 п. п. (до 17,27%). Прибутковість вкладів в іноземній валюті тане не так активно: у середньому вона зменшилася з початку року на 0,05-0,32 п. п. залежно від валюти і терміну депозиту.

«Ключовий фактор зниження прибутковості гривневих депозитів – ослаблення девальваційних очікувань», – вважає керівник аналітичного департаменту інвестиційної компанії SP Advisors Віталій Ваврищук.

Падіння ставок експерти пов’язують і з сезонністю. Січень і лютий – традиційно спокійні місяці після закінчення фінансового року, які відрізняються невисокою діловою активністю і скороченням обсягів різного роду платежів, що позбавляє банки потреби у великих обсягах коштів на рахунках.

Додатковим фактором зниження ставок за депозитами стало активне «накачування» банківської системи ліквідністю з боку НБУ. Наприклад, за листопад 2012 р. обсяг рефінансування банків з боку регулятора склав 14,8 млрд. грн. (У листопаді 2011-го – 7,6 млрд. грн.), У січні 2013 р. – 3,7 млрд. грн. (У січні 2012-го – 3 млрд. грн.).

При цьому, якщо за 2011 р. НБУ видав банкам рефінансування на 28,8 млрд. грн., То за 2012-й – 97,6 млрд. грн. Крім того, в економічно неактивному січні 2013 р. монетарна база впала на 1,4%, а грошова маса взагалі виросла на 0,8% (у січні 2012-го скорочення було на 1,5 і 4,2% відповідно).

«Середньоденний залишок на кореспондентських рахунках банків в останні три місяці перебуває на рівні близько 25 млрд. грн. Таким чином, зараз у банків немає великої потреби гнатися за грошима», – зазначив головний економіст відділу стратегічного планування Unicredit Bank Тантелі Ратувухері. Станом на кінець січня цей показник і взагалі досяг 27,9 млрд. грн.

Випускання пари

Напередодні нового року в гонку за клієнтом включилося більшість банків, і левова частка ринку залучала депозити за завищеною ставкою. Лідерами за рівнем ставок були VAB Банк, який рекламував депозити під 31% річних, і Альфа-Банк, який обіцяв 45% доходу при оформленні тримісячного вкладу. Зараз обидва банки вже не пропонують депозитів з прибутковістю більше 25%, а в середньому ставки за їх гривневими вкладами знаходяться в межах 20-23% річних.

Це дало свій ефект – обсяги депозитів зросли. Так, якщо на 1 липня 2012 депозитна база становила 506 млрд. грн., То до 1 березня вона зросла до 580 млрд. грн., Що пояснюється відсутністю альтернативних джерел для заробітку, крім хіба що ризикованих обіцянок інвесткомпаній на фондовому ринку.

У цілому високими ставками все ще грішать невеликі установи, такі, як Євробанк, Авант-Банк, «Російський Стандарт», Терра Банк. Вони пропонують до 24-26% річних, у той час як великі банки по схожим продуктам обіцяють 15-18%.

«Банки направляють нові депозити переважно на заміщення раніше залучених більш дорогих ресурсів, а також формування “подушки безпеки”, інвестуючи в державні папери та депозитні сертифікати НБУ», – пояснила аналітик Незалежної асоціації банків (НАБУ) Діляра Мустафаєва.

Так, за січень вкладення банків в облігації внутрішньої держпозики (ОВДП) збільшилися на 5,1% порівняно з аналогічним місяцем 2012-го і на початок лютого склали 69,4 млрд. гривень.

«Проте основний приріст вийшов за рахунок внутрішніх валютних облігацій – їх випуск за січень склав $ 930 млн. Ключовим покупцем валютних бондів в січні був Укрексімбанк, який викупив майже весь пропонований обсяг заради погашення Україною боргу перед Міжнародним валютним фондом (МВФ) на початку року», – повідомив голова правління одного з банків з іноземним капіталом, що побажав залишитися неназваним.

Висока ліквідність зробила результативними торги з розміщення депозитних сертифікатів. У січні НБУ мобілізував таким чином 2,3 млрд. грн., А в лютому – 13,1 млрд. грн. «У 2012-му на ринку спостерігався хронічний дефіцит ліквідності, і тому банки не купували депосертифікати НБУ. Цей інструмент зазвичай використовується банками, коли у них є “коротка” вільна гривня. І щоб гроші не лежали просто так на коррахунку, не приносячи доходу, на них купують депосертифікати, які приносять кілька відсотків доходу (1-5%.)», – підкреслив начальник відділу аналізу та досліджень Райффайзен Банку Аваль Дмитро Сологуб.

На здешевлення депозитів вже відгукнувся кредитний ринок. За даними Нацбанку, середньозважена вартість гривневих кредитів (як для фізичних, так і юридичних осіб) знизилася на 4,4 п. п., до 17% річних, у тому числі короткострокові позики подешевшали на 5,6 п. п., довгострокові – на 0,2%. У підсумку за січень кредитний портфель банків виріс на 0,4% – до 813 млрд. грн.

Проте його зростання ні про що не говорить, адже в реальності кредити декларуються банками під 20% річних і вище, що робить позики непідйомними. Особливо в умовах зниження темпів зростання економіки і падіння виробництва (на 3,2% у січні 2013-го по відношенню до аналогічного місяця 2012 року), які охолоджують попит на кредити.

Доживемо до весни

Аналітики ринку прогнозують, що прибутковість по короткострокових і «гнучких» депозитах (що дає можливість отримання процентів під час дії договору) буде падати, тоді як вклади на термін від року і більше будуть найбільш дохідними. «До початку 2014-го вклади з максимальною прибутковістю до 16-17,5% річних стануть довгострокові депозити з виплатою відсотків в кінці терміну і без можливості довкладень», – прогнозує директор департаменту роздрібних продуктів ВТБ Банку Катерина Федоровська.

Але істотного здешевлення депозитів і кредитів, як це було в 2010 р., чекати не варто, оскільки фундаментально ситуація з банківською ліквідністю не покращилася, і в будь-який момент коррахунки банків можуть спорожніти.

Читайте на cайті:

Залишити коментар