Кошти Фонду гарантування вкладів не покривають вклади ПриватБанку

07.10.2013
Опубліковано в рубриці НОВИНИ

Повертаючись до теми Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі – Фонд), виникла ідея перевірити, наскільки коштів фонду достатньо для покриття депозитів населення в різних банках.

Методологія розрахунків наступна: обсяг коштів у Фонді ділимо на обсяг коштів клієнтів-фізосіб у банку, помножений на коефіцієнт 0.90 (припускаємо, що апріорі 10% коштів у кожному банку не підлягають відшкодуванню Фондом, оскільки або є великими депозитами понад 200 тис. грн., або вкладами в дорогоцінних металах і депозитних сертифікатах). Також тримаємо в умі те, що вклади в Ощадбанк гарантуються державою в повному обсязі.

На графіку приведені тільки банки, у яких депозити не покриваються коштами Фонду. На кінець першого кварталу таких банків було 17 (16 – без урахування Ощадбанку). Ці банки контролюють близько 70% всіх депозитів фізичних осіб банківської системи.

Кілька думок.

Якщо ви тримаєте депозит в одному з перерахованих вище банків, не варто розраховувати на відшкодування коштів із Фонду в разі банкрутства – грошей не вистачить. Наскільки сильно не вистачить – залежить від конкретного банку.

Фонд існує переважно для вкладників невеликих банків, вкладники великих банків у разі проблем не зможуть скористатися правом на відшкодування вкладу в повній мірі.

Особливо яскраво виділяється ПриватБанк, для його вкладників існування Фонду практично не означає нічого. Покриття депозитів банку коштами фонду близько 6%. Звичайно, банк є занадто великим, щоб впасти (уряд повинен надати йому підтримку в разі проблем), але проте не забуваємо Lehman Brothers, Bear Stearns та інших гігантів, які нині стали історією.

Було б корисно встановити деякий ліміт (наприклад, 75%) на обсяг депозитів фізичних осіб до коштів Фонду для найбільших банків, оскільки банкрутство таких банків (а отже і втрата грошей вкладниками) може призвести до величезних соціальних проблем та політичної нестабільності.

Читайте на cайті:

Залишити коментар