Долар готується до рекордного стрибка

16.11.2011
Опубліковано в рубриці ОГЛЯДИ

долар

Якщо ще влітку ймовірність ослаблення курсу гривні була мінімальною, то зараз економічні розрахунки підтверджують: долар в дефіциті – значить, скоро подорожчає.

Є думка, що курс долара може піднятися до дев’яти гривень. А ось доля євро ще не ясна, і точного прогнозу не може дати ніхто. У якій валюті сьогодні надійніше зберігати заощадження і яка подальша доля гривні?

Вірний прогноз

Національний банк провів чергове квартальне опитування представників бізнесу про їхні економічні очікування.

З’ясувалося, що відсоток тих, хто вірить у стабільність курсу гривні щодо долара різко скоротився за останній квартал з 46,7% до 40,6%.

«Середнє значення оцінок курсу гривні до долара через 12 місяців становив 8,36», – сказано в аналітичному звіті НБУ «Ділові очікування підприємств».

Примітно, що більшість керівників підприємств (понад 80%) вірить у те, що НБУ зможе утримати курс гривні у значення 8 грн / $.

Більше 32% опитаних очікують ціну «вічно зеленого »в діапазоні 8-8,24.

На стабільність гривні НБУ витратить ще 5 мільярдів доларів

У той же час представники монетарної влади стверджують, що їм під силу утримати курс долара в нинішніх рамках мінімум до кінця року.  Керівник групи радників глави НБУ Валерій Литвицький сказав, що курс гривні до долара залишиться колишнім завдяки стабільній макроекономічній ситуації.  Він підкреслив, що Нацбанк зараз має ресурси для відображення будь-яких спекулятивних атак на курс національної валюти.

У той же час радник президента Роман Шпек вважає, що майбутнє гривні зараз більше залежить від зовнішніх, ніж внутрішніх чинників: «Національний банк говорить, що у них достатньо резервів та інструментів для того, щоб курс гривні був стабільним.  І при такому стані справ він буде стабільним.  Але невідомо, що буде в Європі, можуть впливати багато інших факторів – не тільки наша внутрішня політика, а й те, що відбуватиметься на світових ринках ».  Він бачить прямий зв’язок між рішенням грецької боргової проблеми, стабільністю єврозони і позиціями гривні.

Зараз рішення про порятунок Греції від дефолту вийшло на фінішну пряму, що вселило оптимізм у валютні ринки.  Більше десяти днів євровалюта стабільно відвойовує втрачені позиції: її офіційний курс, за даними НБУ, зріс майже на 60 коп.  – З 10,508 грн / євро до 11,012 грн / євро.  Проте це короткострокове відновлення може після будь-якої негативної новини розвернутися у зворотний бік.  Ще недавно серйозно розглядалася ймовірність того, що курс євровалюти скотиться до 8 грн. До скликання Європейської ради в наступну неділю ЄС зобов’язаний погодити розмір втрат по облігаціях Греції, які готові понести приватні інвестори і підготувати план рекапіталізації банків.  Таким чином, ще немає остаточного рішення, яке зніме ризики банківської кризи в єврозоні.

Грецькі гірки: Євро може впасти до 8 гривень

Не вірить у відновлення чи стабільність євро і український бізнес.  Як показали результати опитування НБУ щодо економічних очікувань, серед підприємців суттєво підвищився апетит до доларових кредитах – за останній квартал кількість бажаючих взяти доларовий кредит зросла з 9,6% до 13,5% – курс цієї валюти більш передбачуваний, враховуючи політику НБУ – жорстке регулювання перепадів.  А ось охочих кредитуватися у євро та інших валютах скоротилося вдвічі – їх поведінка непередбачувана, оскільки Нацбанк дозволяє «вільне плавання».

Роман Шпек відзначає, що багато в чому стабільність гривні буде залежати від подальшої співпраці з Міжнародним валютним фондом.  По-перше, це надходження коштів для поповнення золотовалютних резервів, а по-друге, діюча програма співпраці між урядом і Фондом підвищує інвестиційну привабливість країни.  Саме приплив валюти від зовнішніх кредиторів і інвесторів здатний стримати зниження курсу гривні.

Пастки економіста

Економічний ріст і викликане ним збільшення доходів населення в нинішньому році привів країну до дефіциту валюти.  Чим більше приносили доходів експортери й внутрішня економіка, тим більше ми купували за кордоном для задоволення зростаючого попиту на імпортні товари, починаючи від одягу та побутової техніки і закінчуючи автомобілями.  Щомісячне зростання продажів автомобілів встановлює рекорди, не менш динамічно збільшуються обсяги продажів побутової техніки, обсяги роздрібної торгівлі щомісяця перевищують попередні показники, вимірювані двозначними цифрами.  Завдяки активному імпорту дефіцит зовнішньої торгівлі досягає $ 4,5 млрд. За оцінками аналітиків, до кінця року він може подвоїтися, оскільки підвищуються не тільки доходи населення, а й вийшло з кризової коми споживче кредитування.  Поки цей розрив компенсується припливом прямих іноземних інвестицій, закордонних кредитів і доходів від продажу українських державних і корпоративних цінних паперів.

У Росії почався доларовий ажіотаж

Валюту, яку економіці поставляють експортери, «вимивають» із країни зарубіжні інвестори і валютні позики уряду, а також зростаюча ціна російських енергоносіїв.  Протягом 2011 року, як сказав прем’єр Микола Азаров, Україна витратила на закупівлю газу понад 70 млрд грн.  Якщо не вирішиться питання про зниження ціни, в четвертому кварталі продовжиться «газове вимивання» валюти.

Микола Івченко, керівник інформаційно-аналітичного центру Forex Club вважає, що тільки до кінця року на підтримку стабільності гривні Нацбанку доведеться витратити близько $ 5 млрд із резерву.  «Підтримати резерви НБУ може або розміщення єврооблігацій України, для чого, за нашими оцінками, зараз не найкраща ситуація, можливо, це буде відкладено, – вважає Івченко.  – Крім того, до кінця року Україна може відновити співпрацю з МВФ, що дозволить поповнити резерви Нацбанку за рахунок кредитного траншу.  Якщо ж кредитний транш не вдасться отримати, то резерви до кінця року продовжать помірно знижуватися ».  Таким чином, і «подушка безпеки» для курсу гривні буде все менше і менше.  І тоді будь-яке, навіть незначне потрясіння або спад попиту на зовнішніх ринках зможе привести до різкого обвалу гривні.

Читайте на cайті:

Залишити коментар