Чи вдарить по українцях банківська криза на Кіпрі?

09.06.2013
Опубліковано в рубриці БАНКИ, ПРОГНОЗИ

КіпрШоковані планами влади кіпріоти виходять на вулиці з акціями протесту.

Щоб отримати допомогу від Євросоюзу, острівна держава готова оподаткувати всіх вкладників країни, в тому числі й українців.

Нагадаємо, влада Кіпру оголосила, що збирається ввести безпрецедентний податок. У тих, хто має на рахунку більше 100 тисяч євро, заберуть 10% від розміру вкладу. А у тих, хто бідніший, – віднімуть на користь бюджету приблизно 7%. Щоб зрозуміти масштаб “розкрадання”, скажу лише, що в кіпрських банках лежить близько 70 млрд євро. Причому левова частка – це кошти різних компаній. Влада хоче отримати за рахунок цього 6 млрд євро.

Це антикризовий податок, переконує влада. Мовляв, треба вибирати: або дефолт і банкрутство всіх банків, або така десятина.

Причини кризи

На Кіпрі важка економічна ситуація. Дуже сильно позначилася криза 2008 року, після якої країна не змогла оговтатися від виниклих проблем.

- Кіпр завжди жив досить добре, – каже Олена Чиркова, економіст, автор книги “Анатомія фінансової бульбашки”. – Населення острова – всього близько 600 тисяч осіб. Дохід до бюджету приносять дві галузі: фінансовий сектор і туризм. До 2008 року у них був стабільний профіцит бюджету. Але потім наклалося одразу кілька факторів. По-перше, кіпрські банки багато грошей вклали в грецькі облігації. І на цьому погоріли. По-друге, вони активно кредитували будівельників. Але нерухомість на Кіпрі після кризи перестала користуватися попитом. Багато будівельників борги повернути не змогли.

І, нарешті, кіпріотів добив вибух найбільшої електростанції в липні 2011 року. Він викликав енергетичну кризу в країні. Щоб справитися з нею, були витрачені, за місцевими мірками, величезні кошти з бюджету. Поніс грошові втрати і місцевий бізнес.

Бути чи не бути

Опитані експерти в один голос говорять, що втрати українських багатіїв, які зберігали гроші на Кіпрі, величезними точно не будуть.

За словами економіста Олександра Охріменка, цей офшор в останні роки використовується виключно як транзитна зона, куди гроші ненадовго заходять перед тим, як їх переводять в надійніші економічні зони.

Згоден з таким твердженням і керуючий партнер інвестиційної компанії Capital Times Ерік Найман. За його словами гроші українців можна оцінити виходячи з того, що грошей українських олігархів в офшорах в 10 разів менше, ніж російських.

- Втрати росіян оцінюють в 1-2 мільярда євро, значить, українці теоретично можуть втратити від 100 до 200 млн євро, – говорить експерт.

Можливо, сума виявиться меншою, адже ще минулої осені рейтинг кіпрських банків був істотно знижений. Після цього почався процес виведення коштів в інші європейські офшори.

Рішення про введення податку на вклади кіпріоти приймають під тиском європейських кредиторів. Мовляв, ми вам дамо 10 млрд. євро для порятунку економіки (а це, до слова, весь річний бюджет країни). Але лише в тому випадку, якщо ви самі знайдете ще 7 млрд. євро, обклавши податком банківські рахунки.

Як повідомляють місцеві ЗМІ, кіпріоти простоюють в чергах до банкоматів (при цьому були заборонені всі електронні перекази за рахунками), поки не випатрали їх усі до останнього євро.

- За три дні зняли з банкоматів готівкою 1500 євро, – написала українка, яка просиджувала на Кіпрі в одному з інтернет-форумів. – Вдалося врятувати аж 105 євро. Сьогодні вже всі банкомати порожні.

Вчора, правда, парламент Кіпру так і не голосував з цього питання. Засідання перенесли на сьогодні. Усі банки, до рішення депутатів будуть закриті, а рахунки клієнтів заблоковані.

——————–

Сайт rieltor.ua поможет Вам снять квартиру посуточно в городе Киев.

Читайте на cайті:

Залишити коментар