Банки поліпшили пропозиції по депозитам

18.11.2011
Опубліковано в рубриці ОГЛЯДИ

Умови по депозитах у гривні поліпшили всі найбільші банки країни. За словами банкірів, ставки продовжать зростати аж до Нового року, проте підвищення не буде значним.

За останні два тижні на українському банківському ринку було відзначено зростання процентних ставок. Найбільш помітно виросли ставки по депозитах на термін від 3 до 6 місяців (на 0,19 п.п. до 11,39%) і на термін від 6 до 12 місяців (на 0,14 п.п. до 12,56% ). При цьому умови вкладів у національній валюті поліпшили практично всі найбільші банки країни – Райффайзен Банк Аваль, ПУМБ, Укргазбанк, Фінанси та Кредит.

Про те, чому ростуть ставки по депозитах у національній валюті, а також про найбільш вигідні параметри вкладу розповіли банкіри.

Чому дорожчають депозити?

Зі свого боку, Світлана Черкай, заступник голови правління Ерсте Банку, зазначила, що основними причинами зростання ставок по депозитах є традиційні проблеми з ліквідністю банків у кінці року, а також заборона на кредитування у валюті. “Крім того, істотний вплив на ставки здійснила активізація кредитування в гривні”, – підкреслила вона.

“Тут сталася накладка відразу декількох факторів, що підсилила синергетичний ефект і призвела до дефіциту грошової маси. На тлі ринку кредитування, який вже сам по собі генерує потребу в додатковому ресурсі, до підвищення ставок привела також політика регулятора зі стримування курсу гривні і, як наслідок, скорочення ліквідності в банківській системі. Для формування необхідних обсягів ресурсної бази банки знову почали піднімати ставки по депозитах”, – розповідає Ігор Шумицький, директор департаменту маркетингу роздрібного бізнесу VAB Банку.

Саме необхідність реагувати на зміну ситуації на ринку стимулює підвищення ставок по депозитах додає Андрій Олійник, директор з маркетингу та розвитку продуктів Platinum Bank.

Ставки будуть рости

У найближчі тижні ставки по депозитах швидше за все продовжать рости, враховуючи тенденції, говорять банкіри. Однак підвищення не буде різким.

За словами Ігоря Шумицького, до кінця місяця ставки продовжать зростати, хоча свої максимуми на найближчу перспективу ринок вже запропонував. “Просто ті учасники, які ще не піднімали ціни, почнуть підтягувати свої пропозиції під загальний тренд. Причому, судячи з результатів банківської системи за третій квартал, є велика ймовірність того, що зростання продовжиться до кінця року”, – зазначив банкір.

При цьому вкладникам радять не піддаватися загальному ажіотажу та виважено вибирати банк для розміщення внеску.

“До кінця поточного року можливо і будуть ще трохи рости, але вкладникам варто акуратно вибирати банк, оцінювати в цілому стабільність і послідовність його роботи”, – вважає Андрій Олійник.

Найбільш прибутковими, як і раніше залишаються вклади в національній валюті. При відсутності значних валютних коливань, зараз можна розмістити свої кошти на довгострокові депозити під дуже привабливі ставки, зазначає Світлана Черкай.

“Для клієнта вклади на термін від 12 місяців на сьогодні є найбільш вигідними за ціною. Максимальні ставки зазвичай пропонуються за строковими депозитами, без права поповнення або часткового зняття коштів, з виплатою відсотків щомісячно або наприкінці терміну”, – говорить Олійник.

Загрози неповернення – мінімальні

Нагадаємо, що після зростання на 12% за січень-серпень, у вересні був зафіксований чистий відтік вкладів фізосіб (вперше, починаючи з вересня 2009 р.) на тлі спекуляцій про девальвацію гривні. За попередніми даними НБУ, відтік вкладів фізосіб склав у вересні 2,7 млрд. грн. або 0,9% до даних серпня, в результаті чого загальний обсяг вкладів фізосіб скоротився до 300 млрд.грн. Депозити юросіб збільшилися на 0,9% у вересні (+1,6 млрд. грн.) До 171 млрд.грн.

За словами Анастасії Туюкової, старшого аналітика Dragon Capital, поточний рівень відтоку депозитів фізосіб (-1%) однозначно далекий від рівня 2008 року, коли тільки за жовтень чистий відтік роздрібних депозитів (без урахування ефекту девальвації) склав 10% з наступним щомісячним зниженням на 3% в середньому до квітня 2009 року.

В цілому за IV квартал 2008 – I квартал 2009 року населення вилучило близько 23% депозитних коштів із системи. Динаміка останнього місяця все ж сигналізує про деяке зниження довіри населення до банківського сектору. Динаміка депозитів у найближчі місяці буде залежати в цілому від ситуації на зовнішніх ринках, позиції НБУ щодо підтримання стабільного валютного курсу та прогресу у відновленні кредитної програми МВФ.

“Крім того, ми вважаємо, що більшість українських банків, а також НБУ, витягли урок з ситуації 2008 роки і на сьогоднішній день краще підготовлені до потенційних загроз. У вересні коефіцієнт миттєвої ліквідності в банківському секторі склав 52,7% (-1,5 п.п. за вересень), що більш ніж в два рази перевищує необхідний мінімальний рівень в 20%, коефіцієнт адекватності капіталу залишався стабільним на рівні 18,9% (у порівнянні з необхідним мінімальним рівнем в 10% і рівнем на кінець вересня 2008 р . в 13,6%)”, – резюмувала Анастасія Туюкова.

Читайте на cайті:

Залишити коментар