Банки дозволять розбагатіти на депозитах

19.11.2011
Опубліковано в рубриці ОГЛЯДИ

Уже кілька тижнів підряд ставки за депозитами стрімко ростуть. Особливо це відчувається по гривневих вкладах. Нинішнє зростання буде затяжним, цьому посприяє не тільки дефіцит грошей у фінустанов, але й передноворічний споживчий бум. На думку економістів, у найближчі місяці саме банківські вклади стануть найбільш прибутковим і надійним капіталовкладенням.

Індекс депозитних ставок за вкладами, який розраховує впливове агентство Thomson Reuters спільно з Нацбанком, вперше за останні півроку подолав позначку 14%. Станом на вчорашній день в 30 найбільших банках за розміщення річного депозиту в гривні середня ставка склала 14,14%. За дев’ятимісячний депозит дають трохи менше, 14,01%.

Без паспорта можна буде тільки продати валюту

«Короткі» гроші не особливо цікавлять банкірів. 13,18% дадуть за піврічний внесок і 11,73% – за депозит на три місяці.

А от ціна валютних депозитів практично не змінюється. Після того як остаточно заборонили валютне кредитування фізосіб, попит на іноземні гроші з боку банків пішов на спад. Багато з них почав згортати валютне кредитування ще влітку. Ставки по доларових вкладах, згідно з даними індексу, завмерли у відміток 7,14% за річний депозит, а за останні десять днів навіть знизилися на 0,04%. «Короткі» доларові ресурси банкам теж малоцікаві – за тримісячне користування вашими грошима дадуть в середньому 5,27%. І ці ставки теж поступово знижуються. Відсотки за вкладами в євро ще гірші: 3,79% за внесок на три місяці і 5,38% – якщо надасте банку свої заощадження на рік. Хоча останнім відсотки за євровалюту трохи підросли, але вони не можуть компенсувати курсові втрати вкладників.

Банкіри підвищують ставки не від хорошого життя. За серпень-вересень з банків «втекло» понад 3,5 млрд грн. Таким чином, потрібно не тільки повертати гроші в систему, а й утримувати набрані темпи кредитування. За цей рік обсяг виданих споживчих кредитів збільшився майже на чверть і перевищив докризові обсяги. З ростом кредитних ставок будуть дорожчати і банківські позики. Зараз вони йдуть, в основному, на споживче кредитування та позики готівкою. Але тут подорожчання не буде таким помітним, оскільки такі гроші і так дуже дорогі – ефективна ставка коливається від 20 до 40% річних. Тому плюс-мінус відсоток-два погоди не зробить.

Першими грошовий голод відчули невеликі банки. У деяких з них зараз можна побачити депозитні ставки в гривні на рівні 18-19%. Через їх процентної політики ставки змушені підвищувати і великі фінансові установи: «Для вкладників є комфортні ставки. У гривні близько 15%, в доларах – приблизно 9%. Якщо вони опускаються нижче, вкладник починає крутити головою на всі боки в пошуках альтернативи», – відзначає голова правління одного з найбільших банків Борис Тимонькін.

Банкам заборонили вимагати не прописані в договорі з клієнтом платежі

Для тих, хто шукав, куди б прилаштувати гроші на депозит, зараз не час для поспіху, експерти кажуть, що ставки і далі будуть рости. Як мінімум – до кінця року. Перший заступник голови правління іншого крупного банку Наталя Синявська вважає, що «ставки за депозитами, найімовірніше, будуть рости планомірно». Вона також зазначила, що в деяких банках зараз спостерігається попит на “короткі” гроші, тобто короткострокові вклади на один-три місяці.

Банкіри вже навіть почали подумувати про те, щоб обмежити можливості дрібних фінансових установ підвищувати ставки за вкладами до нескінченності. Зараз розглядається два можливих варіанти. Перший – збільшити внески до Фонду гарантування вкладів для тих банків, ставки яких набагато вищі за ринкові. Поки відрахування до фонду для всіх однакові. Другий варіант – підвищити норми резервування для тих банків, які залучають занадто дорогі депозити. І те й інше в значній мірі буде «з’їдати» дохідність, яку фінансові установи можуть заробити. У такому разі залучення дуже дорогих грошей стане не вигідним.

Читайте на cайті:

Залишити коментар