Банківську систему завалять віртуальними грошима

03.02.2012
Опубліковано в рубриці ОГЛЯДИ

Банкіри нарешті розжитися «вільними» коштами, проте з їх допомогою вони зможуть лише поліпшити проходження платежів.

Вперше з початку жорсткої гривневої дієти, на яку з початку осені Нацбанк підсадив підопічних, у фінансистів з’явилися «зайві» гроші. На початку цього місяця залишки на коррахунках банків виросли до 21,8 млрд. грн. – Найвищого показника за останні півроку. Ще 2 місяця тому ця сума навіть не досягала 10 млрд. грн. (Притому, що для нормальної роботи банківської системи потрібно в середньому 18 млрд. грн.). Нинішній гривневий достаток на ринку став результатом вступу в силу нових вимог Нацбанку. Регулятор дозволив банкам залишати на власних коррахунках 30% обов’язкових резервів, тоді як з травня 2011 року банки були зобов’язані заморожувати на коррахунку НБУ всі 100% резервів. За різними оцінками, таке послаблення вивільнило близько 4 млрд. грн. Крім того, 30 листопада за підсумками чергового тендеру Нацбанк видав чотирьом банкам рефінансування на 300 млн. грн. строком на 27 днів.

Зміна норм резервування практично миттєво позначилося на ринку. «Ліквідність банків значно покращилася, і ситуація з платежами нормалізувалася. Ажіотаж на міжбанківському кредитному ринку став спадати», – розповів голова правління АТ« Астра Банк »Михайло Власенко. До кінця минулого тижня ставки по гривневих ресурсах овернайт знизилися з 30% і більше до 3-6%, за тижневими ресурсів – до 7-12%.

У той же час місячні ставки залишилися на рівні 25-35%, оскільки довгих ресурсів на міжбанку практично немає. Переважна більшість банків зараз готові надавати тільки коротке кредитування.

Клієнти банків практично не помітили цих пертурбацій. Експерти запевняють, що зростання ліквідності в системі не стане приводом ні для зниження кредитних ставок, ні для нарощування обсягів видачі позик. Адже дотягнутися до гривневих покладів, які утворилися на коррахунках банкіри просто не зможуть. Нацбанк припускав, що фінансисти не упустять можливості скористатися надмірною ліквідністю для того, щоб зайнятися валютними спекуляціями. Тому подбав про те, щоб гривня не потрапляла до них надовго. Заодно він відрізав і шляхи для нарощування ними кредитування. «Звільнені кошти банк може використовувати протягом операційного дня, але до моменту його завершення зобов’язаний забезпечити наявність цієї суми на власному кореспондентському рахунку в НБУ. Таким чином, немає ніяких підстав говорити, що ці кошти можуть бути направлені на кредитування, навіть короткострокове», – пояснив Василь Невмержицький, скарбник банку «Національний кредит». Дефіцит довгострокових ресурсів на ринку залишається як ніколи гострим. До того ж до кінця місяця, на який припадає традиційний пік обсягів клієнтських і бюджетних платежів, банки намагаються сформувати додаткову «подушку» ліквідності. А тому дорожать буквально кожною копійкою.

Джерелом «довгих» грошей для фінустанов можуть бути тільки кошти населення. «Готівка поза банками зараз досягає 190 млрд. грн. Це колосальний обсяг коштів, особливо якщо порівнювати його з залишками на коррахунках банків», – підкреслює Василь Невмержицький. Щоб залучити клієнтів, банки масово підвищують депозитні ставки. Але, незважаючи на дефіцит довгострокових ресурсів, кращі ціни пропонують за короткі вклади строком на один-три місяці. Причина в тому, що банкіри сподіваються, що ситуація з дефіцитом ліквідності, гостра стадія якої припала на осінь минулого року, затягнеться надовго. Уповільнення темпів зростання економіки (у тому числі і через відсутність кредитування) змусить Нацбанк скасувати жорсткі резервні вимоги і послабити грошово-кредитну політику, тим більше що регулятор уже вирішив головну задачу – стримування інфляції, а Мінфін відновить витрачання коштів з казначейського рахунку, випустивши гривню в систему. «Банки розуміють, що в середньостроковій перспективі ситуація стабілізується і ставки не будуть триматися на такому високому рівні. Відповідно, залучати довгі гроші за високою ціною їм невигідно», – пояснив Вадим Березовик, голова правління банку« Форум». Щоб хоч якось виправдати залучення супердорогих пасивів, фінустанови починають підстьобувати кредитування, при цьому піднімаючи ставки за позиками до захмарних висот. Згідно з прогнозами в цьому можна чекати зростання ставок як за валютними, так і за гривневими кредитами, що може остаточно застопорити видачу позик.

Читайте на cайті:

Залишити коментар