БАНКІВСЬКІ ВКЛАДИ: банкіри полюбили гривню

22.11.2011
Опубліковано в рубриці ОГЛЯДИ

Кінець літа – початок осені став “золотим” часом для банківських вкладників. “Ставки по банківських вкладах у гривні в цей період виросли приблизно на 1%, в доларах США – на 0,2%, євро – на 0,4%. Банки, які раніше знизили ставки, стали поступово їх підвищувати”, – розповів Антон Шаперенков , заступник голови правління, директор з роздрібного бізнесу VAB Банку.

Восени традиційно зростає ділова активність, провокуючи збільшення попиту на кредити.

Проте задовольнити його фінустановам виявилося не під силу, оскільки саме в цей період у системі виникли гострі перебої з ресурсом. Решта фінансистів, охочих нарощувати кредитні портфелі, готові залучати пасиви під будь-яку ціну. “За січень-липень поточного року банки залучили 45,3 млрд. грн. банківських вкладів, у тому числі 30,4 млрд. грн. Депозитів населення. При цьому кредитів видано 45,6 млрд. грн. Таким чином, враховуючи сезонну активність бізнесу, а також дефіцит гривневих ресурсів у банків, їм доведеться активніше залучати банківські вклади населення”, – вважає Віталій Воротніков, заступник голови правління, керівник роздрібного дивізіону СЕБ Банку. У найближчі місяці ставки по депозитах можуть підскочити ще на 0,5-1%. Причому дорожчати будуть переважно гривневі вклади. Оскільки левова частка кредитів зараз видається в національній валюті (кредитування фізосіб у ВКВ заборонено), фінустанови зацікавлені в залученні саме гривневого ресурсу.

Втім, сезон щедрості банкірів може протривати недовго. “Підвищення ставок по банківських вкладах слід розглядати як тимчасове явище, викликане регуляторною політикою НБУ. Подальше зростання ставок по вкладах не вигідне нікому з учасників ринку – ні НБУ, ні комерційним банкам, ні споживачам. Щоб знизити ставки по кредитах до оптимального рівня банки будуть змушені знижувати і ціну залучення ресурсів. Тому до кінця року не варто очікувати її суттєвого збільшення”, – прогнозує директор з маркетингу та персоналу НАДРА БАНКУ Анатолій Шеремета.

Самі ж вкладники вважають за краще тримати кошти в інвалюті. Загроза зриву співпраці України з МВФ і апокаліптичні прогнози економістів щодо курсу гривні, яка, за деякими прогнозами може подешевшати до кінця року до відмітки 8,3-8,4 грн. / $, Накрутили девальваційні очікування населення до максимуму. Загострення кризи в єврозоні вселяє сумніви і щодо подальшої долі єдиної європейської валюти. Тому симпатії громадян вже традиційно схилилися на користь перевіреної валюти-”схованки”, якою в Україні завжди був долар. “Продажі банківських вкладів у доларах США зараз складають більше 50%.

Це пов’язано з хвилюваннями населення щодо можливих курсових коливань”, – розповідає Катерина Вінницька, директор департаменту продуктів фізичних осіб Альфа-Банку (Україна). Правда, можливості для заробітку на валютних депозитах, будуть обмежені. Їх і без того висока популярність поряд з обмеженими потребами фінустанов в доларових ресурсах стануть перешкодою для подальшого зростання прибутковості по таких банківських вкладах.

Ситуація може змінитися лише за умови, що Мінфін найближчим часом почне розміщувати (на вигідних умовах) валютні ОВДП. Тоді банкірам може знову знадобитися валюта, і вони почнуть підвищення ставок по банківських вкладах.

Поступово зростає інтерес населення і до екзотичних валют. Новини про швидке зміцнення швейцарського франка, норвезької крони і ряду інших регіональних грошових одиниць, викликають цілком зрозуміле бажання заробити не тільки на зростанні їх курсу, а й отримати додаткову прибутковість від розміщення на депозиті. Хоча “екзотичні” пропозиції банків поки не вражають різноманітністю. “У російських рублях банківські вклади приймають багато банків. В фунтах і франках – не більше десяти. Ставки за річними вкладами у рублях зараз у середньому становлять 6-8,5%, в фунтах і франках – 2-4,5% річних. Клієнти в обласних центрах з доходами вище середнього рівня цікавляться подібними вкладами і охоче віддають до 10% гривневих заощаджень в подібні інструменти, знижуючи тим самим валютні ризики “, – розповідає Віталій Воротніков.

Незважаючи на зростаючий попит, банкіри не мають наміру розширювати асортимент банківських вкладів в нестандартних валютах. “На ринку Україні ці валюти представлені незрівнянно менше, ніж долари США та євро. У зв’язку з цим банки будуть стикатися з питанням окупності залучення цих пасивів. Тому навіть при наявності поодиноких випадків зацікавленості клієнтів у банківських вкладах у швейцарських франках або фунтах стерлінгів банк навряд чи додасть ці депозити в свою лінійку”, – упевнений голова правління банку “Форум” Вадим Березовик.

З тієї ж причини на ринку поки не набули великого поширення і так звані мультивалютні банківські вклади, які передбачають розміщення в рамках одного договору коштів у різних валютах – гривні, доларах, золоті і т.д. Як правило, співвідношення валют вибирається клієнтом і може змінюватися за його бажанням протягом дії договору. Головне достоїнство таких вкладів полягає в можливості компенсувати курсові коливання однієї з входячих в “кошик” валют за рахунок зростання вартості інших її складових (наприклад, того ж золота).

Крім того, ставки по мультивалютних депозитах зараз знаходяться на досить високому рівні, досягаючи 10-12%. Експерти не виключають, що у разі другої хвилі кризи в Україні, попит на такі банківські вклади різко зросте.

Схожі публікації:

Залишити коментар